RPH 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran                          : Bahasa Melayu
Tajuk                                       : Warkah Dari Sabah
Tarikh / Hari                           : 16/04/2013 - Selasa
Masa                                        : 9.40 pagi – 10.10 pagi
Kelas                                       : Tahun 6 Cemerlang
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan dapat
1.      Membaca pantas secara luncuran berdasarkan teks untuk mendapat maklumat secara menyeluruh.
2.      Memahami format mengarang surat kiriman tidak rasmi.
3.      Menjawab soalan kefahaman dengan betul tiga daripada empat soalan yang diberikan.
4.      Menyenaraikan beberapa penjodoh bilangan di dalam petikan surat kiriman.
Pengetahuan Sedia Ada : 1) Murid-murid pernah membaca dan menulis surat kepada rakan sebaya.                            
Konsep :    Mencatat , Bersoal jawab.
Bahan :      Kad Manila, Pen Marker,Lembaran Kerja,Papan Putih
Nilai :         Mencintai ,Menghayati, dan Menghargai
Kemahiran : Kemahiran Bertutur , Menulis dan Mendengar

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(3 minit )
Mengcungkil idea
Mencerita pengalaman  melawat ke tempat menarik.

Guru menceritakan pengalaman melawat ke tempat menarik.Seterusnya meminta murid mencerita pengalaman mereka pula.
Murid-murid bercerita secara ringkas tempat menarik pernah dilawati
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai: bangga
BBM:Papan Putih.Kad Manila .

Perkembangan
Langkah 1
( 5 minit )
Aktiviti Individu

Murid-murid membaca petikan
Guru mengedar petikan surat dan menerang tentang rangka surat kiriman  tidak rasmi.Meminta murid membaca petikan surat dengan senyap
Murid akan membaca petikan supaya dapat membaca dengan lancar
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai: bekerjasama
BBM: Petikan
Langkah 2
(7 minit )
Membaca secara individu
Guru akan memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan dan meminta murid-murid lain menyemak. Guru akan memberi bimbingan semasa murid membaca.
Murid-murid akan menyemak petikan semasa murid-murid lain membaca dan memahami petikan.
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai: tekun
BBM: Petikan
Langkah 3
(5 minit )
Aktiviti Kumpulan
Bersoal jawab soalan kefahaman mengikut kumpulan
Guru berbincang mengenai isi petikan dan menyuruh murid membentuk dua kumpulan.Satu kumpulan menyoal dan satu kumpulan menjawab soalan berdasarkan petikan. Guru akan membimbing murid-murid .
( kumpulan murid adalah terdiri daripada kecerdasan pelbagai)
Murid-murid akan membuat kumpulan membentuk kumpulan kepada dua .Satu kumpulan menyoal soalan dan satu kumpulan menjawab soalan berdasarkan petikan
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai: bekerjasama
BBM: Kertas pendua,papan putih.
         
Langkah 4
(5 minit )

Menyenaraikan penjodoh bilangan di dalam petikan.
Guru menyuruh murid-murid mencari penjodoh bilangan di dalam petikan dan menyenaraikannya.Membina ayat berdasarkan penjodoh bilangan.
Murid-murid menyenaraikan penjodoh bilangan dan membina ayat. Seterusnya   komen daripada guru/rakan
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai: bekerjasama
BBM: Kertas perdua. Papan putih.       
Penutup
( 5 minit )
Latihan menjawab lima soalan kefahaman
Dapatan nilai murni
Guru memberi latihan menjawab lima soalan kefahaman.
Guru akan menyoal tentang nilai murni yang didapati semasa sesi pengajaran dan pembelajaran
*      Bangga
*      Bersyukur
*      Setia
Guru merumus hasil pengajaran dan pembelajaran
Murid-murid menjawab lima soalan kefahaman.
Menyata beberapa nilai murni terdapat di dalam petikan tersebut.
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai:   Bangga
Bersyukur
Setia
Hormat-menghormati




Tiada ulasan:

Catat Ulasan